skip to Main Content
7

Патните исправи на нашите држaвјани во странство ќе важат до крајот на годинава

Пасошите на нашите државјани кои живеат во странство, а кои им истекуваат по 31 јули, ќе важат до 31 декември 2021 година, информира министерот за...

6

Апсењa во Штип – фатени две лица со марихуана и кокаин

Вчера на 01.06.2021 година во 14.40 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода В.Љ.(37) и З.Ч.(34), двајцата од Штип. -При...

17

Прва средба на работната група за декриминализација на канабисот: Низ сеопфатна дискусија ќе се најдат најдобрите решенија за користење на медицинските и економските бенефити од билката канабис

Во Владата, денеска, се одржа првиот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските,...

7

Ангеловска-Бежоска за „Еуростандард банка“: Нема потешка одлука од одлуката за затворање банка

Постојната монетарна стратегија за одржување на стабилноста на домашната валута во однос на еврото е најоптимална за македонската економија, имајќи ги предвид нејзините карактеристики како...

4

Под истрага четири лица за набавка на софтвер

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување истражна постапка...

8

Јанкулоска со аматерска одбрана пред судот

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше за предметот со кодно име „Таргет-Тврдина“, при што во свој исказ во Кривичниот суд тврдеше дека...

7

Стоилковски: Приказните за влијание на Груевски врз ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кујната на Заев

Како портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски доаѓа во 2019 година што е и негов прв партиски ангажман, каде претходно не бил член. Во интервју за „ЈанакиЗнае” Наум...

62

Коста Петров: Не е време за фантазирање, туку за конкретни и реални чекори

Потпретседателското место во СДСМ доаѓа заедно со неговиот прв ангажман во оваа политичка партија, каде претходно не бил член. Во интервју за „ЈанакиЗнае" Коста Петров тврди дека...

44

Замрзнати можности

Еден од предусловите за успешна конфискација во кривичните постапки или успешно надоместување на имотно-правните барања е привременото обезбедување на предметите и имотот кои потоа би...

36

Компарација на нотаријатот со европските земји и Република Северна Македонија

Република Северна Македонија е држава која цели и се стреми кон вратите на Европската унија, а за таа цел нужно е да се преземаат крупни...

Back To Top