skip to Main Content

судења

8

OJO: Постигнати две спогодби за дел од предметот „Империја“

Во текот вчерашниот ден, Основниот кривичен суд Скопје прифати две Предлог спогодби склучени пред поднесување на Обвинителен акт помеѓу јавниот обвинител Лиле Стефанова од Основното...

10

Пресудата за сообраќајката кај „Сити Мол“ е заснована од постоечки Законски одредби, велат од Кривичен суд

Во врска со денешниот протест за сообраќајката кај Сити Мол, од Основниот кривичен суд Скопје велат дека во целост се почитува Уставно загарaнтираното право на...

5

Обжалена пресудата за тешката сообраќајка кај Сити Мол

Незадоволен од висината на изречената кривична санкција, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, денеска вложи жалба против првостепената пресуда на Основниот кривичен суд...

3

За прв пат не е донесена ниту една одлука: Уставен суд алармира за побрз избор на судии

Денеска Уставниот суд ја одржа дванаесеттата седница за 2022 година на која присуствуваа сите петмина судии. На дневен ред беа ставени три иницијативи и едно...

3

Ајро и Бубевски ги отфрлаат како невистинити сите наводи во кривичната пријава од Државното правобранителство за „Труст“

Сите наводи во кривичната пријава поднесена од Државното правобранителство, а која се однесува на постапката за конфискација на имотот во предметот „Труст“ целосно ги отфрламе...

4

Кривичен суд издаде наредба за спроведување во полиција на осомничениот функционер

Основното јавно за гонење организиран криминал и корупција до судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор против...

7

Одреден притвор за двајца од осомничените во Проектот „Скопје 2014“

Попладнево судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје делумно го прифати предлогот на обвинителството и на првоосомничениот со Решение му определи мерка притвор во траење...

3

Судството е ажурно, иако од 34 судови, неажурни се 19, вели Црвенковска

На денешната прес-конференција по повод Денот на правосудството, на која го презентираше Годишниот извештај за работата на Судскиот совет, претседателката на Судскиот совет Павлина Црвенковска...

6

Здружението „Од нас за нас“ е одговорна за клевета сторена против ХЕРА, пресуди Основниот граѓански суд

Поради континуирано изнесување невистинити факти за самата организација и за сеопфатното сексуално образование преку неговата Фејсбук-страница, Граѓанскиот суд Скопје nа 3 февруари 2022 година донесе...

3

Затворен предметот за извидничкиот камп, немало елементи на детска порнографија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесено известување од СВР Скопје спроведе претходна постапка во која во целост ги испита наводите поврзани...

Back To Top