skip to Main Content

ОЈО

4

Парични казни за непочитување на полицискиот час во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка и поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица зaради кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време...

2

Парични казни за петмина, се шетале за време на полициски час

Основното јавно обвинителство Скопје до надлежниот суд денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против пет лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...

8

Обвинение против 27-годишник за недозволено поседување пиштол и муниција

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена истражна постапка, поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со...

5

ОЈО го расчистува случајот во Битола со медицинската интервенција на лице без лиценца

Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози...

3

OJO бара притвор за две лица – креаторот и администраторот на „Јавна соба“

Основното јавно обвинителство Скопје во текот на вчерашниот ден до Министерството за внатрешни работи издаде наредба за лишување од слобода на две лица – креаторот...

4

Обвинение против скопјанец кој се заканувал на девојка дека ќе објави фотографии и видео клипови со компромитирачка содржина

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари дека сторило кривично дело – Уцена од член 259 став 1 од...

Back To Top