skip to Main Content

Легислатива

2

Маричиќ – Матуела: Почетокот на преговорите со ЕУ ќе дадe позитивен импулс во општеството

Министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба со вршителот на должноста директор за Западен Балкан во Генералниот Директорат за соседство и преговори за проширување на...

2

Бочварски: Преку новиот Закон за градење ги олеснуваме постапките во градењето

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска присуствуваше на стручната дебата по повод предлог на новиот Закон за градење, во организација на Друштвото на...

2

Разгледани канадските искуства за медицинската и личната употреба на канабисот

На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа денеска во Владата на Република Северна Македонија, на покана на членовите од Здружението на...

2

Владата ја разгледа информацијата за реформата на јавната администрација

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 84-тата редовна седница која беше посветена на статусот на реализација на активностите на Стратегијата за реформа на јавната...

5

Лукаревска: Фискалните сметки не се само обична хартија со бројки, туку се сметки кои на граѓаните им враќаат пари

Враќањето пари назад кај граѓаните е реалност во нашата држава веќе две години, бележиме над 399 илјади корисници на апликацијата Мој ДДВ, и исплатени 2...

4

(Видео) Од денеска граѓаните може да комуницираат за 0 денари во роаминг

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и генералната секретарка на Советот за регионална соработка во рамките на Берлинскиот процес Мајлинда Брегу, денеска...

5

Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истражувачи за 2022 година

Народната банка го објави конкурсот за Годишната награда за млади истражувачи за најдобар труд од областа на макроекономијата и банкарството за 2022 година. Наградата се доделува заради...

3

Свадби ќе се организираат и во затворен простор до максиумум 250 гости, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот

На предлог на Министерството за економија, Владата вчера донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум...

Back To Top