skip to Main Content

Актуелно

1

Нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз службено лице

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници и жените...

6

Првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07) 20 Јули, вторник,...

4

Владата го претстави логото за јубилејот – 30 години од независноста на Северна Македонија

На денешната прес-конференција на портпаролите на Владата, Душко Арсовски и Муамет Хоџа, беше претставено логото кое ќе се користи по повод јубилејот - 30 години...

3

Девојка на тротинет тешко повредена откако возило удрило во неа

На 05.07.2021 во 13.00 чaсот било пријавено дека во Скопје на крстосницата од ул.„Македонско-косовска бригада“ и ул.„Втора македонска бригада“ се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко...

4

Обвинение против гостиварец, возел познаник и го тепал со тупници и клоци по глава

Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд достави Обвинителен предлог против 25-годишен гостиварец, за сторено кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во...

Back To Top