skip to Main Content

Скопјанец ќе одговара кривично за статус на Фејсбук

    20
Скопјанец ќе одговара кривично за статус на Фејсбук

На социјалната мрежа Фејсбук скопјанец објавил статус, со кој сторил кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, информира МВР.

-Поднесена е кривична пријава против Д.Д.(46) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“, казниво по член 394-г од Кривичниот законик.

 

20

ТАГОВИ: кривично дело МВР Фејсбук

Back To Top