skip to Main Content

Притвор од 30 дена за албански државјанин вмешан во шверц со марихуана

    3
Притвор од 30 дена за албански државјанин вмешан во шверц со марихуана

Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога во соработка со Регионалниот центар за гранични работи Запад поднесе кривична пријава против Е.Ј.(30) од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

-По преземени мерки, Одделот за криминалистичка полиција – Единица за недозволена трговија со дрога во соработка со РЦ Запад обезбеди материјални докази и констатираше дека пријавениот е инволвиран во случајот на пронајдени 45 килограми марихуана во две торби во близина на Граничниот премин „Ќафасан“ на 11.11.2018 година- наведуваат во соопштението од МВР.

На 26.02.2020 на Граничниот премин „Свети Наум“, Е.Ј. бил лишен од слобода и задржан во полициска станица. Од страна на судија на претходна постапка при Основен суд Струга на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

3

ТАГОВИ: марихуана притовр Ќафасан

Back To Top