skip to Main Content

Одреден триесетдневен притвор за Моника Конопова

    164
Одреден триесетдневен притвор за Моника Конопова

Моника денеска попладне беше изведена пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 Скопје, кој го прифати предлогот за обезбедување на присуство на осомничен за изрекување мерка протвор, поднесен од страна на ОЈО Скопје, по сите три основи од одредбите на ЗКП.

Моника ќе биде спроведена во затворот Скопје (Шутка), каде ќе ја чека жалбената постапка пред кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 Скопје.

Моника Ристеска е еден од најактивните активисти за легализација на канабисот и негова широка употреба во медицината, вчера при претрес во нејзиниот дом полицијата пронајде 30 мл. масло од канабис и 15 гр. канабис.

164

ТАГОВИ: Моника Конопова притвор

Back To Top