skip to Main Content

Истрага за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана во Визбегово

    2
Истрага за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана во Визбегово

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против две лица поради постоење основано сомнение дека во соизвршителство сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.

-Осомничените, во куќа во која привремено престојувале во скопско Визбегово, неовластено заради продажба држеле марихуана со вкупна нето маса од 5.890,21 грам. При претрес на домот, осомничената била затекната како во дворот на куќата фрла од прозорецот црна полиетиленска ќеса во која била спакувана марихуана со нето маса од 1.860,8 грама. Останатата дрога била пронајдена во неколку различни пакувања при преглед на блиската околина на домот во кој престојувале заедно со осомничениот, стои во соопштението.

Надлежниот јавен обвинител проценил дека се исполнети законските услови, односно дека постојат околности што укажуваат на опасност од бегство на осомничените, па до судијата на претходна постапка од Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Предлог за определување мерка притвор.

2

ТАГОВИ: истрага марихуана

Back To Top