skip to Main Content

ВМРО-ДПМНЕ: Што е тоа што Русковска и Заев не сакаат граѓаните да го дознаат?

    6
ВМРО-ДПМНЕ: Што е тоа што Русковска и Заев не сакаат граѓаните да го дознаат?

Случајот „Рекет” е пријавен уште во април, по што требаше да се случи медиумски притисок за власта да се реши да жртвува две пипки од октопот, Боки 13 и Зоки Кичеец, само со цел заштита на Јанева и Заев. На Јанева смислено ѝ беше оставен 1 месец откако беа уапсени Боки 13 и Зоки Кичеец, за истата да има доволно време да сокрива докази и да влијае врз сведоци и истрагата, како би се уништиле трагите кои водат кон неа кон главата на октоподот – Зоран Заев, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

-Еден месец откако Јанева е во притвор, истрагатa тапка во место. Нови приведени нема. Има само најави од владата за формирање тим и наводна акција на УЈП со задоцнување од три месеци. Што е тоа што Русковска и Заев не сакаат граѓаните да го дознаат? Дали се работи за тоа каде завршувале парите и за што тие биле трошени!? Дали се крие дека можеби парите завршиле на Илинденска и со нив е финансирана кампањата на Стево Пендаровски!?- наведуваат во соопштението од Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНE.

ЈО со ваквиот начин на работа само дополнително се компромитира. Граѓаните очекуваат ефективна и ефикасна истрага. Импровизации на сметка на правната држава не смее да има. Никој, па ни Заев не смее да биде поштеден. За нормално функционирање на државата потребен е пад на оваа власт. Потребни се предвремени парламентарни избори час поскоро“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

6

ТАГОВИ: ВМРО-ДПМНЕ рекет

Back To Top