skip to Main Content

актуелно

13

Отсега македонските адвокати може да полагаат трансферен испит и да работат со титула адвокат во Англија и Велс

Македонските адвокати отсега може да полагаат трансферен испит и да работат со титула адвокат во Англија и Велс, објави утрово на својот фејсбук профил министерот за...

2

Обвинителство отвори предмет за статус објавен од лидер на политичка партија

Основното јавно обвинителство Скопје по пристигнато известување од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи отвори предмет за статус на...

3

Подготовки за есенскиот бран: се формираат регионални „Ковид – центри“ во 16 општини

Министерството за здравство информира дека градоначалниците на 16 општини во нашата земја го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести...

4

Доживотна казна затвор за жената која си ги уби родителите и малолетната сестра во Дебар

Основниот суд во Гостивар донесе првостепена пресуда со која ја осуди обвинетата Б.П. на доживотна казна затвор за сторени три кривични дела – Убиство. Имено...

2

МВР поднесе 77 кривични пријави за непочитување на мерките на Владата

Од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата на РСМ заклучно со денеска (22.03.2020), Министерството за внатрешни работи поднесе вкупно 77 кривични пријави,...

10

Обвинение против мајка и ќерка за употреба на фалсификувани израелски пасоши

По спроведена претходна постапка, Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против две лица, на возраст од 45 и 19...

2

Обвинение за разбојникот кој со кујнски нож ограби обложувалница

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за кривично дело – Разбојништво од член 237 од Кривичниот законик. -Обвинетиот 28-годишник, на 20.09.2019...

Back To Top