skip to Main Content

Министерство за правда

2

Гласањето на Законот за Јавното обвинителство е поддршка за евроинтеграциските процеси

Министерството за правда во текот на минатата година, обидувајќи се да обезбеди двотретинско мнозинство испрати три предлози на Закон за Јавно обвинителство, соопштува Министерството за...

2

Дескоска: Имаме европски закони, но потребна е нивна имплементација

Во изјава за медиумите, министерката за правда, Рената Дескоска истакна дека најголемиот дел од законите се донесени, но дека недостасува нивна имплементација. -Останува клучниот предизвик...

3

Министерство за правда демантира за апсењето на Груевски

Македонското министерството за правда демантира дека во Унгарија е уапсен поранешниот премиер Никола Груевски. Откако од Македонија минатата година Никола Груевски пребегна во Унгарија, од...

2

За две години, спроведени 99 надзори над извршителите, двајца се разрешени

Сите претставки доставени од граѓаните, ќе бидат разгледани и ќе биде постапено по нив, соопштуваат од Министерството за правда, по вчерашниот протест на група граѓани. Во...

4

Не е позната локацијата на Африм Исмаиловиќ, обвинет во „Монструм“

Министерството за правда преку соопштение ја информираше јавноста за екстрадицијата на Африм Исмаиловиќ - обвинет во случајот „Монструм“. Оттаму појаснуваат дека министерството добило информација од...

2

Дескоска на форум во Тирана ги презентира реформите спроведени во правосудството

Министерката за правда Рената Дескоска во Тирана учествува на Конференција на високо ниво, насловена „It’s all about Justice“, која е организирана од страна на Министерството...

5

„Поддршка на реформите во правосудниот сектор“ – одржан првиот состанок на Управниот одбор на проектот

Во Министерството за правда вчера се одржа првиот состанок на Управниот одбор на проектот „Поддршка на реформите во правосудниот сектор.“ Проектот е финансиран во рамките...

7

Делегација од Министерството за правда во посета на Министерството за правосудство на Р. Словенија

Во рамките на проектот "IPA2017/Countering serious crime in the Western Balkans", делегација од Министерството за правда на Република Северна Македонија предводена од државниот секретар Фатон...

2

Ристовски: Околу новиот Закон за JO со опозицијата имаме приближување на ставови

Заменик министерот за правда Оливер Ристовски, денеска, по средбата во Владата меѓу претставници на Владата и опозицијата, околу новиот Закон за Јавно обвинителство, со кој...

Back To Top