skip to Main Content

Судења

5

Поднесен Обвинителен акт против судија во Управниот суд

По сеопфатна истражна постапка, надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денеска, до Основниот кривичен суд во Скопје...

3

Уставен суд: Неприфатливо е некој да се меша или да влијае во работата и одлучувањето на судот

Обидите за омаловажување на Уставниот суд, неговиот углед и угледот на судиите, со прејудицирања на судските одлуки, со политички, а не со правни аргументи, не...

8

Фетаи: Место Милошоски да спрема одбрана, тој дели правни совети

Непосредно пред судењето на предметот „Монструм“, поранешната специјална обвинителка Фатиме Фетаи, пред Основниот кривичен суд во Скопје, даде изјава за медиумите, во која го предупреди...

16

Олеснителни околности за Јанева биле тоа што е самохрана мајка и прима редовна медицинска терапија

Апелациониот суд Скопје го објави решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Како ослеснителни околности Апелација ги зела во предевид...

7

Судски совет: Однесувањето на Рускоска е спротивно на етичкиот кодекс на јавните обвинители на РСМ

Судскиот совет на Република Северна Македонија како самостоен и независен орган на судството е основан со цел да ја обезбедува и гарантира самостојноста и независноста...

6

Рускоска испратила смс до член на советот: Од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага

Од Апелација ја информираат јавноста дека вчера во вечерните часови, од страна на јавниот обвинител за организиран криминал и корупција Скопје, Вилма Рускоска, е испратена...

Back To Top