skip to Main Content

Легислатива

2

Промоција на отворената царинска линија за пријавување на корупција

Во насока на промоција на отворената царинска линија за пријавување на корупција и Планот за борба против корупција, денеска заменикот на Претседателот задолжен за борба...

2

Бесими – Бјерде: Заздравување на економскиот раст преку „План за финансирање на економско заздравување и забрзан раст

Министерството за финансии работи на План за финансирање на економско заздравување и забрзан раст, кој има за цел да ги соедини сите иницијативи, планови и...

3

(Видео) Шахпаска: Жената има право на репродуктивна слобода, самата да одлучува за сопственото тело

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска се обрати  на „Generation Equality Forum “, кој се одржа онлајн оваа година со седиште во Мексико...

3

Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 59-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за попис на населението, домаќинствата...

3

ВИДЕО: Стартува пописот – Како да се самопопишете ?

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничка прес-конференција со Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симoвски ги претставија подготовките за старт на најважната статистичка...

4

Донесена Одлука за мерката финансиска поддршка за радиодифузери од Пакетот 5

Владата на Република Северна Македонија вчера во рамки на 48-мата седница ја разгледа и донесе Одлуката за одобрување на средства од Буџетот на Република Северна...

5

Усвоен петтиот пакет економски мерки за стабилна и развојна економија

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната седница го усвои Петтиот пакет економски мерки креиран за да обезбеди ревитализирање, стабилност и развој на економијата во...

3

Работниците кои ќе работат во недела ќе добијат слободен ден во текот на наредната работна седмица

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јагода...

Back To Top