skip to Main Content

Актуелно

2

Мејлови и броеви на кои може да пријавите непочитување на мерките и препораки во борбата против КОВИД -19

Владата на Република Северна Македонија и Инспекцискиот Совет апелираат до граѓаните да ги пријавуваат затекнатите неправилности и непочитување на владините мерки и препораки за спречување...

2

Гевгелиското обвинителство побара парични казни за девет лица

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе  предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време...

3

Спасовски изврши увид на спроведувањето на полицискиот час

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, во придружба на дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска и директорот на Бирото за...

2

МИОА ќе обезбедува дневни дозволи за работа на медиумските работници после 21 часот

Согласно мерката на Владата на Република Северна Македонија за ограничено движење, односно воведување на полициски час и обезбедување на сите предуслови за непречена и професионална...

2

МВР поднесе 77 кривични пријави за непочитување на мерките на Владата

Од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата на РСМ заклучно со денеска (22.03.2020), Министерството за внатрешни работи поднесе вкупно 77 кривични пријави,...

2

Се забранува движење на населението во периодот од 21 до 06 часот секој ден

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија вечерва имаше вонредно обраќање по повод воведувањето ограничување на движењето на сите граѓани (полициски час). Во прилог интегрално...

3

Две илјади евра казна за кумановец кој не ги почитувал здравствени прописи

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Предлог за издавање казнен налог за едно лице кое се товари дека сторило кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...

3

Изречени 100 дневни глоби за пет битолчани кои не седеле во самоизлолација

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог за пет лица, членови на семејство, кои сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи...

6

Приведен маж поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Во гостиварски Добридол, вчера околу 20.50 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 57-годишниот В.Џ. бидејќи работело неговото интернет кафуле во кое...

Back To Top