skip to Main Content
4

Три лица приведени во станица за поседување марихуана

Полициски службеници од СВР Скопје вчера вечерта на подрачјето на Центар, ги лишиле од слобода Д.Р.(26) и Д.С.(31) двајцата од Скопје затоа што при извршен...

2

Три лица се тепале во казино во Центар

Во казино во Центар вчера вечерта се случила тепачка помеѓу три лица, информира МВР. -На 24.10.2020 во 21,00 часот било пријавено дека на подрачјето на...

2

Бесими: Подобрување на системот за управување со финансиите, еден од приоритетите во рамки на соработката со СБ

Проектот за интегриран информациски систем за управување со финансиите, којшто ќе овозможи интегрирано следење на приходите и расходите од нивното планирање до целосна реализација, како...

6

Маричиќ: Водилка во одлуките за заштита на човековото здравје да биде светото тројство: владеењето на правото, демократијата и човековите права

За време на Седмиот регионален форум за владеење на правото во Југоисточна Европа на тема „Ковид-19 и правата заштитени со Европската конвенција за човекови права“, обраќање...

6

Груевски доби затворска казна од година и пол, а Јанакиески условна за „Насилство во Ценатар“

Една затворска и пет условни казни е епилогот од четиригодишниот судски процес „Насилство во Центар“ познат како „Шамарите за Жерновски“, соопшти денеска судијата Душко Јосифовски....

2

Врховен ги потврди пресудите на Груевски, Јанкулоска и Поповски за „Тенк“

Врховниот суд вчера ја потврди одлуката на Апелацискиот суд за предметот „Тенк“ во кој поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска доби казна затвор во...

137

Санела Шкријељ: Продолжуваме да се бориме против сиромаштијата која ги намалува шансите за пристоен живот

Министерството пред кое многу често, како активистка од невладиниот сектор, протестирала, сега е место каде несебично ги продолжува своите заложби, на што е исклучително горда....

105

Адвокат Маја Ристова: Верувам дека набргу ќе ја имаме првата правосилна пресуда за мобинг

Независно од тоа дали сте жена или маж адвокат, доколку го владеете правото, имате искуство и вештини, ќе предничите пред другите, смета адвокат Маја Ристова...

53

Вештакот – неправосуден орган со голема „правосудна“ моќ

И покрај тоа што во кривичната постапка во државата е прифатенa теоријата за слободна оцена на доказите, сепак праксата одамна наложи судот кон вештачењето да...

94

Стереотипите базирани на фразата ,,понежен пол” не им се непознати на жените адвокати

Меѓу сѐ она што модерното време ни го носи е и фактот дека потешкотиите со кои жените - адвокати се соочуваат сѐ повеќе се намалуваат....

Back To Top